Digitální nomádství není 9 - 5

2. díl Ultimátní přípravy na život mimo kancelář

Výpověď může pro každého znamenat něco trochu jiného. Jste buď zaměstnaní, máte vlastní business nebo pracujete na sebe. Pro zpřehlednění jsme udělali 4 skupiny.

Zaměstnanec bez možnosti pracovat na dálku

Tady je výpověď jediným řešením. Není to nic strašného, já jsem dala výpověď z mého prvního zaměstnání na konci září 2014. Šéf byl skvělý a moc dobře rozuměl tomu, že chci cestovat. Celou záležitost jsme vyřídili za 15 min. Odstupní lhůta byla 2 měsíce, takže jsem měla dost času zaučit svého nástupce. Je dobré odejít s čistým štítem a dobrými vztahy. Nikdy nevíte, kdy se vám staré kontakty mohou hodit.

Digitální nomádství

Zaměstnanec s možností práce na dálku

Tato situace nabízí mnohem lepší výchozí pozici z jednoho prostého důvodu: Na začátku se nemusíte tolik bát o finance. Stále máte práci a každý měsíc vám na účtě přistane výplata. Nezbytnou podmínkou je domluvit se s nadřízeným na práci na dálku. Udělejte to chytře. Než přijdete s návrhem práce na dálku, staňte se nepostradatelnými. Dejte svým šéfům najevo, že vás potřebují a že NE neberete jako odpověď. Ukažte jim, že jste schopni odvést stejnou a dokonce i lepší práci z domova, kavárny, nebo parku, prostě odkudkoliv.

“Se zaměstnavatelem jsme se domluvili na podmíkách práce na dálku. Z mé strany to vyžaduje dál plnit závazky a být online v pracovní dobu v ČR. Výměnou za to mohu pracovat odkudkoliv na světě a právě teď  již třetím týdnem objevuji krásy Thajska.” 

Zuzana Fuxová, copywriterka pro Slevomat.cz Má to ale i svá úskalí. Jako digitální nomádi hledáte způsob, jak dosáhnout ultimátní svobody pohybu a času. To ani jako zaměstnanci na dálku nemáte. Jistota měsíčního výdělku vás může držet zpět ve snaze osvobodit se a rozjet vlastní business. Nemálo podniků vzniklo spontáně a překvapivě rychle (tak zvaně “s nožem na krku,”) protože jejich stvořitelům už hlasitě kručelo v břiše. Spoustě nomádům práce na dálku v rámci zaměstnání naprosto vyhovuje. Prostě je to individuální.

Digitální nomádství

Freelancer

Ujistěte své klienty, že vzdálenost nijak neohrozí vaši spolupráci s nimi. Upřímně, najdou se lidé, kteří s tím budou mít problém. Vy ale takové zákazníky nechcete a nepotřebujete. Doba jde dopředu. Technologie existuje. Konzultujte přes Skype nebo Facetime. Použijte Skype konference, emaily, telefon. Udělejte z vaší nezávislosti výhodu a prezentujte ji jako možnost, jak ušetřit čas a peníze, které by jinak utratili třeba za dopravu na osobní schůzky.

„Za 30 let, až technologie pokročí ještě dál, nebudou lidé při pohledu do minulosti vůbec chápat, proč kdy existovaly kanceláře.“

Richard Branson

Digitální nomádství

Online businessman

Tady není v lepším případě moc co řešit. Už pracujete nezávisle na místě pobytu. Vybrali jste si destinaci s dobrým internetovým pokrytím a jediné, co vám teď dělá starosti je, kolik triček se vám vejde do baťohu. Teď vážně: Ani online businessman nemá na růžích ustláno, pokud se nesnaží. Tak třeba musí dohlížet na to, aby nevázla komunikace s klienty na dálku. Online podnikatel většinu řídí svoji firmu způsobem tzv. outsourcingu, tzn. rozdává jednotlivé úkoly profesionálům v oboru.

Velké změny mohou být děsivé. Ale ta svoboda a radost z cestování to milionkrát přebije! Chce to jen jít za tím, co nás baví. Společně to zvládneme, tak do toho!

icon
Zatím to nikdo nekomentoval. Buď první!