Náš příběh

Jak jsme se stali digitálními nomády

Všechno to začalo v létě 2014, když jsme se bavili, kam se spolu nastěhujeme. Dlouho jsme si lámali hlavu, které město se stane naším příštím domovem. Nakonec jsme ale zjistili, že spíš než se stěhovat a usazovat v hnízdečku, chceme cestovat a poznávat svět. Poprvé jsme zaslechli pojem „digitální nomádi.“

Navenek nám vůbec nic nechybělo. Měli jsme dobrou práci, bydleli jsme ve dvou bytech, jezdili ve sportovním autě a celkově jsme si užívali. Něco ale nebylo v pořádku. Byl to ten vlezlý pocit, že nám život protéká mezi prsty. Pocit, že bychom měli žít víc podle vlastních představ. Víc cestovat. Méně pracovat. Byl čas na změnu.

A tak se stalo, že namísto vybírání barvy závěsů dala Kristýna výpověď v práci a Robert vysvětlil svým klientům, že ho naživo chvíli neuvidí. Pustili jsme byty a koupili letenky do Thajska.

“Necestujeme, abychom utekli od života. Cestujeme, aby nám neutekl život.”

Proč jsme se rozhodli zahodit jistoty systému a začít cestovat naplno? Každý jsme začínali z jiné výchozí situace, ale cíl byl společný. Shodli jsme se, že skutečné hodnoty nejsou materiální a že největším bohatstvím je pro nás svoboda.

Kristýna: Od rána do večera v práci? Ne, díky

Dva roky jsem každý den vstávala v 5 ráno a většinu dne trávila v práci. Žila jsem pro víkendy. Kulturní akce, narozeninové oslavy přátel, kino uprostřed týdne? To vše jsem musela odmítat, protože druhý den jsem zase vstávala. Jak můj sociální život upadal, kruhy pod očima se zvětšovaly.

Než jsem začala pracovat, žila jsem perfektní studentský život. Škola mě bavila a dalo se díky ní hodně cestovat. Například jsme vyrazila na exkurzi do Thrákie, severního Řecka a taky do Albánie. Studentský program Erasmus mě zavedl do Glasgow, kde jsem celý rok pracovala v mikrobiologické laboratoři na magisterské práci. Prostě splněný sen každého mladého vědce.

Digitální nomádi na začátku

Vždycky jsem milovala tanec, pohyb a sport. Taneční skupina Storm ballet studio mi byla druhou rodinou. Doslova jsem se protancovala pubertou až na vysokou školu. Od té doby, co jsem začala pracovat, se mnohé změnilo. Měla jsem méně času na své koníčky. Pro samou únavu jsem se po práci nedokopala ani do fitka, natož na taneční tréninky.

Přestože jsem i v práci byla spokojená, ultimátní svoboda v cestování je prostě nepřekonatelná! Pár týdnů dovolené nestačilo na cesty, po kterých jsem toužila. A to byl ten hlavní problém. Jako digitální nomádi bychom se už nikdy nemuseli prosit o dovolenou.

Robert: Nechci život ve zlaté kleci

Podnikatelské plány jsem vymýšlel snad odjakživa a už v šestnácti jsem realizoval první business s kamarádem Martinem. No, tenhle byl trochu bizardní. Ale co chcete v šestnácti. V dalších letech mě živil hlavně webdesign a online marketing.

Digitální nomádi s autem

Pod značkou Scarabeo jsme pracovali pro české i mezinárodní značky. Tvořili jsme weby, loga i kompletní mediální kampaně. Předvedli jsme na českém trhu první holografickou projekci a pro město Plzeň jsme realizovali interaktivní výlohy. Před pár lety jsem se začal zajímat o mezinárodní business a zakládání zahraničních společností. Celkově vzato jsem už tenkrát měl blízko k tomu být digitální nomád.

Byla to docela zábava, která navíc slušně vynášela. Pracoval jsem od rána do noci a někdy i od rána do rána. Mám sklony k workoholismu a motivovaly mě jak

pracovní úspěchy, tak i rostoucí zisk. Tahle honba za výdělkem trvala deset let.

A pak jsem se jednou zastavil a zeptal se sám sebe: Jaký má tenhle hektický životní styl smysl? Uvědomil jsem si, že i když mám rád vysoký standard, peníze pro mě nejsou to nejdůležitější. Chci si život užívat naplno a potřebuju mít svobodu pohybu. A tak jsem začal přemýšlet, jak tohle všechno spojit a zařídit si život podle svých představ.

Robert a Kristýna: O dva roky později

Robert pro tradiční systém nikdy nebyl. Pravidla zaměstnání ho svazovala a tak si vytvořil vlastní. Přesto celý svůj dosavadní život strávil v Plzni a Praze a cítil, že je na čase vypadnout.

Pro Kristýnu bylo setkání s Robertem osudové. Bez jeho inspirující energie by zřejmě ještě teď seděla u mikroskopu a nejspíš by nesebrala odvahu něco změnit. Neznamená to nutně, že by její život nebyl spokojený, jen by byl prostě usedlejší.

Naštěstí se ti dva potkali a všechno do sebe zapadlo tak, jak mělo. Robert se pustil do transformace svého businessu, aby ho mohl řídit odkudkoliv. Kristýna v sobě objevila bloggerskou vášeň a momentálně pracuje na projektu, který využije její nově získané online dovednosti a propojí je s její starou láskou ke klinické biologii.

Digitální nomádi spolu ve světě

Robert stojí v čele dvoučlenné výpravy a udává směr. Občas zapomíná na okolní svět a některé primární potřeby. V ten moment přichází Kristýna, aby mu dolila skleničku s vodou, vytáhla ho na čerstvý vzduch a připomněla mu krásy místa, na kterém zrovna zakotvili.

Společně jsme založili tento web, abychom sdíleli náš příběh. Jako digitální nomádi jsme toho na cestách stihli zažít už spoustu. O našich dobrodružstvích se více dočtete na našem blogu.

Digitální nomádi v Thajsku

Digitální nomád můžeš být i ty

Učíme se od těch nejlepších a nejúspěšnějších digitálních nomádů z celého světa a testujeme všechno na vlastní kůži. A protože svůj nový životní styl milujeme, rozhodli jsme se o své zkušenosti podělit i s vámi, lidmi na stejné vlně.

Netvrdíme, že vás čeká jen sluníčko a drinky na písečných plážích. Odpoutat se od iluzorního pocitu bezpečí v zaběhnutém systému a vzít život do vlastních rukou vyžaduje odvahu.

Aby pro vás velká změna byla o něco snazší, přinášíme vám vedle vlastního příběhu i praktické tipy a návody. Poradíme vám, jak zvládnout nepředvídané situace, jak sehnat střechu nad hlavou, kde se nejlíp najíst i jak se nenechat přejet tuk-tukem.

Nechte se inspirovat – vždyť život začíná za hranicí komfortní zóny!

Udělej první krok:Staň se součástí rostoucí emailové komunity

Nespamujeme a Váš email nikomu nedáme!