Digitální nomádi sportují

Jak zůstat fit během cestování

Máte rádi pohyb? V rutinně všedních dní je poměrně snadné vložit si do programu po práci nějaký sport. Cestou domů vám v cestě příhodně stojí fitness centrum, v létě skočíte do bazénu a uděláte pár temp, po ránu nazujetete kecky a zaběhnete do parku.

Jenže pro digitální nomády platí trochu jiná pravidla.

Tráví několik hodin v letadle.

Mnoho digitálních nomádů podniká dlouhodobé lety za jejich dobrodružstvími. Na palubě letadla si asi těžko pustí své oblíbené video na youtube a začnou cvičit.

Právě dorazili na úplně nové místo.

Neví, kam se tam dá jít sportovat, pokud vůbec. Ani podnebí a přírodní podmínky nemusejí sportovně laděným nomádům hrát do karet.

Cestování zamíchalo s jejich biorytmem.

Několik dní srovnávají bdící a spací režim. Chvíli trvá, než dostanou chuť na nějaký pohyb. Ještě k tomu přijdejte noční nájezdy na lednici (protože doma je vlastně čas oběda) a je zaděláno né na chleba ale na problém.

Digitální nomádi v bazénu

Chybí jim sportovní parťáci.

Digitální nomádi samocestovatelé během výprav mohou postrádat spoluhráče – na tenis, volejbal a spousty dalších kolektivních sportů. Ale i dokopání se do fitka kolikrát vyžaduje přítomnost kámošky, která vás vyhecuje a můžete se jít potit spolu.

Je těžké stravovat se vždy zdravě a kvalitně.

Strava je alfa omega sporťáků. Ovšem cizí místo vás může překvapit různorodostí potravin. Ochutnáváte, ochutnáváte, až se nevejdete do starých kalhot. Tak určitě si můžete koupit nové kalhoty. Ale…

Co dělat, když se začnete cítit jako slon? Na každý z těchto bodů se vám pokusíme dát nějakou užitečnou radu.

Možná 6pack není váš ultimátní cíl, ale chtěli byste se alespoň občas hýbat kvůli zdraví. I pro vás tu máme nějaké tipy. Bojujeme totiž na cestách se stejnými problémy a tak si můžeme třeba navzájem poradit.

Sedíte dlooooooouho v letadle

To minimum, které při dlouhém letu můžete udělat, je toto:

  • Řiďte se původním biorytmem. Při přeletu do jiných časových pásem mějte na paměti, že doma je teď půlnoc. Vaše tělo nezajímá pravý čas na hodinkách.
  • Jsme denní tvorové a noční obžerství rozhodně tělu neprospěje.
  • Vybírejte si pokud možno tu nejzdravější variantu, kterou v letadle nebo na letišti máte.
  • Vyhněte se slazeným nápojům!
Digitální nomádi v letadle
  • Hodně leteckých společností již nabízí různé vegetariánské či dokonce bezlepkové možnosti.
  • Obecně se doporučuje občas se po letadle projít. Projděte se uličkou tam a zpátky. Pokud nespíte, zkuste chvilku sedět vzpřímeně a zapojte tak svaly na zádech.

Poradíte si i bez fitka

Tady hodně záleží na tom, kam jste vlastně dojeli:

Známky civilizace

Na nějakou dobu se zabydlíte ve městě. Až se rozkoukáte, máte šanci najít v okolí bazén, fitness centrum, sportovní hřiště, běžecké stezky, půjčovnu kol, agentury na adrenalinové sporty a taky kamarády, kteří s vámi budou chtít chodit něco dělat.

S Justinem a Zuzkou jsme chodili do fitka poblíž Punspace. V ceně byly různé lekce jógy, bojových umění i hip-hopu. Nebo jsem si v horkém dni zašla zaplavat do bazénu v jednom z mnoha resortů v Chiang Mai. Nemusíte v něm bydlet, stačí zaplatit celodenní vstupné asi 100 THB (67 Kč).

Digitální nomádi plavají

Pusto prázdno

I v naprosté pustině si můžete v klidu zasportovat. To nejmenší, co k tomu potřebujete jsou běžecké boty. Jogging je strašně vděčný. Proběhnout se můžete opravdu téměř kdekoliv. Pozornost věnujte výběru běžeckých bot. Musí být kvalitní, berte to jako investici do trvanlivosti a zdraví vašich kloubů. A když se vám zrovna nechce běhat, chůze je k nezaplacení!

Digitální nomádi cvičí na pláži

TIP: Chůze je jeden z nejsnažších a nejzdravějších způsobů pohybu! Můžete si vytyčit cíl a projít si například nové město, kam jste se přistěhovali. Poznáte tak lépe jeho uličky a uvidíte všechno, co byste jízdou v autě prošvihli.

Digitální nomádi na procházce

Navíc můžete při chůzi vykonávat různé další činnosti: Číst siposlouchat hudbu, podcasty, zapisovat si nápady na podnikání apod. Je totiž vědecky dokázané, že mozek je bdělejší, bystřejší a kreativnější, pokud jdete neznámým místem. Také si víc zapamatujete. Hlavně si na své toulky vezměte mapu nebo GPS. Vím, o čem mluvím:

Po pár týdnech v Chiang Mai bylo na čase jít se proběhnout. Byl večer, Robert usnul. Nazula jsme si horské boty (1.chyba: neměla sem správné běžecké boty), a vyběhla jen tak do ulic (2.chyba: bez mapy). Chvilku to byla sranda, běžela jsem místy, která jsem znala. A jelikož vracet se zpátky stejnou cestou je pro žabaře, rozhodla jsem se udělat okruh. Zabloudila jsem. Překvapení. V centru města jsem se orientovala dobře. Ale my bydleli v okrajové čvtrti. Po 2 hodinách úmorného lopocení, nadávek a střídavého zoufalství s nadějí, že vím, kde jsem, mi do očí padl známý billboard. Vzpomněla jsem si, že u něj vždycky odbočujeme. Pak už bylo snadné dostat se domů. Pěkně jsem se proběhla…

v Bangkoku

Pilates vždy a všude

Teď vám povím o jednom mém úžasném pomocníkovi na cestách – pilates.

Taky strašně výhodný pohyb! K jeho cvičení vám stačí prostor 2x2m, nepotřebujete žádné speciální vybavení, existují různé obtížnosti, cvičit ho může každý, a je velmi prospěšný. Jestli se moje břicho někdy blížilo alespoň vzdáleně k 6pack, pak díky pilates.

Když prší, můžete ho cvičit doma. Když je hezky, zacvičte si na trávě v parku. Pilates je prostě zlatý standard. Dámy Vendy Vetíšková a Monča Šetlíková by jistě souhlasily.

Digitální nomádi na pláži

Pláž nabízí luxusní podmínky pro jógu a běhat se na ní taky celkem dá. U moře můžete vyzkoušet surfing jako Nomád v Asii David Lorincz. O cvičení doma před videem hodně ví kamarádi Lucka a Peter Švaralovi. Však se tím také živí!

Fitshaker je domáce fitko pre ženy. Stačí si zapnúť počítač a cvičiť. Presne vtedy kedy máte čas a presne to na čo máte chuť. Či už je to yoga, pilates, cvičenia na sexy bruško, cvičenia na spaľovanie tukov, či cvičenia pre budúce maminy.“

Lucia Švaral

Naslouchejte svému biorytmu

Zde si dovolím použít něco, co mě naučila škola. Opravdu jsme jako lidé denní tvorové a nikomu nám nedělá dobře jíst na noc. Netvrdím, že když jste to prostě nezvládli do teď, máte jít spát hladoví, jen víc přemýšlejte o tom, čím zaženete hlad. Na noc je dobré doplnit bílkoviny, takže třeba trocha zeleniny s tuňákem v plechovce se dá koupit snad všude.

Digitální nomádi žijí zdravě

Jako každý návyk, i tento vyžaduje v počátku trochu disciplíny. Podla pravidla Tima Ferrisse “Pravidlo 5” zkuste nový návyk opakovat 5 dní po sobě a pak už by to mělo jít snadněji a automaticky. Tělo vám poděkuje a vy ze sebe budete mít skvělý pocit.

Žijte zdravě a vesele

Celé je to o životosprávě. Návodů a mouder je dnes všude strašné množství, člověk se už ani nevyzná v tom, co se tedy smí a co ne. Podle nás je základem moc to nepřehánět, poslouchat své tělo a starat se o něj. To znamená:

  • Krmit ho kvalitními potravinami. Například v Thajsku jsou super trhy se zeleninou a dalšími čersvými potravinami.
  • Hýbat se. Viz tento návod.
  • Standing desk. To je minimum. V každém moderním co-workingu máte možnost pracovat ve stoje. Aniž byste si to uvědomovali, zapojujete svaly k udržování rovnováhy. Je to lepší než sedět na zadku.
  • Pomocí aplikace Pomodoro si hlídáte, že práci občas přerušíte a jdete se projít. Je to win-win pro práci i pro tělo.
Digitální nomádi hrají tenis

V Chiang Mai jsme se zúčastnili workshopu o zdraví speciálně pro digitální nomády. Logicky se totiž čím dál víc podnikatelů a freelancerů zabývá životosprávou. Už jim došlo, že pokud chtějí být úspěšní (což je jejich hlavní motivace), potřebují, aby jejich těla fungovala.

Cvičte spolu

Díky komunitám digitálních nomádů v různých koutech světa si můžete najít kámoše nebo partu nadšenců a sportovat s nimi. S kamarádkou Zuzkou Fuxovou jsme se několikrát vzájemně dokopaly na jógu a Filip Škaloud se mnou chodil běhat do parku. Bylo to super! S majitelem KohubuJamesem Abbottem, jsme na Koh Lantě chodili hrát tenis. Příští rok dáme turnaj o pohár Kohubu.

Digitální nomádi cvičí jógu

Buďte v klidu

Závěrem snad stačí říct, že nejlepší je nic nepřehánět a udržovat rovnováhu. Nebojte se občasných přirozených výkyvů a dalších cyklů. Dělejte to, co vás baví, nemořte se hlady, ale buďte fit! Po pořádném sportu si dobřejte příjemnou masáž a kvalitní spánek. Nezapomeňte, že i sex je náročná aktivita a že protancovaný večer je jak výdej energie tak skvělá zábava s přáteli.

Sportu zdar!

Digitální nomádi na kole
icon
Zatím to nikdo nekomentoval. Buď první!