V předchozích článcích jsme si řekli, kde všude se dá ušetřit, co je třeba vyřešit před odletem, jak dát výpověď. Poslední Ultimátní příprava řeší letenky, ubytko a očkování.
Kupte si letenku
Naše nejoblíbenější část. Koupená letenka říká “jdu do toho!” A pokud jste do teď váhali, už není co řešit a vy letíte.
Dnes už striktně neplatí, že lety na poslední chvíli jsou ty nejdražší. K porovnání nákladů použijte KAYAK. Na vyhledání nejlevnější varianty je výborný Skyscanner. Moc se nám líbí jeho funkce najít nejlevnější let v rozmezí měsíce.
TIP: Letí vás víc? Ceny jsou vysoké? V Chiang mai jsme se seznámili s Jordanem. Jordan je z Kanady a je to flight hacker. Umí zařídit totálně nejlevnější lety. Mrkněte na jeho stránky Yoreoyster.
Někdy koupíte obousměrnou letenku za cenu jednosměrné. To je docela dobrá psychologická vychytávka. Naše zpáteční lety byli ke konci února. V případě, že bychom se z jakéhokoliv důvodu potřebovali nebo chtěli vrátit po 3 měsících v cizině, mohli jsme. Místo toho jsme náležitě oslavili, že nám ten den uletělo letadlo.
Zarezervujte si ubytování
Jedete někam poprvé a vůbec netušíte, jaké to tam bude. Jak si tedy můžete vybrat správné ubytování?
Pro začátek stačí mít zamluvený hotel nebo guest house na prvních pár dnů. Až si odpočinete po namáhavé cestě a rozkoukáte se po okolí, snadno se přestěhujete.
V zemích jako je Thajsko se opravdu vyplatí zůstat na jednom místě minimálně měsíc. Je to totiž zladý důl na vyjednávání a smlouvání! Máte tak šanci srazit cenu na podstatně nižší částku.
K vyhledání volných míst používáme portály Airbnb a Booking.com.
Kritéria, podle kterých si vyberte ubytování:
- Bezpečná čtvrť (v rámci možností)
- Spolehlivý internet nebo blízkost co-workingového místa
- Cena
- Hluk z ulice, blízkost parku, vzdálenost do města, pěkné okolí
Zařiďte si cestovní pojištění
Tady se nevyplatí moc šetřit. Kvalitní cestovní pojištění je nezbytnost. Nikdy nevíte, co se může stát. Vždy je lepší nechat se ošetřit ve větší a dražší nemocnici. V Thajsku to platí dvojnásob. Jejich zdravotnictví je na vysoké úrovni, ale pouze ve velkých nemocnicích jako jsou Ram hospital v Chiang Mai a Bumrungrad International hospital v Bangkoku.
My si nechali udělat pojištění za 4500 Kč na 3 měsíce u AXA pojišťovny přes portál Top-Pojištění.cz.
„Díky“ Robertově bronchitidě a vysokým horečkám jsme měli příležitost ho využít. Pojišťovna s klinikou Siam International vše vyřídila a my nemuseli nic platit. Nemáme ale zatím zkušenost, jak by věci fungovaly, kdybychom na ostrově nezůstávali a pojištění se muselo řešit dodatečně.
Nechte se naočkovat
Zjistěte si, jaká rizika vám hrozí v dané oblasti. Do Thajska potřebujete očkování proti Žloutence typu B a Břišnímu tyfu.
Malárii jsme neřešili. Máme sbalená antimalarika, ale preventivně je nebereme. Od českých občanů není vyžadován očkovací průkaz ani jiná zdravotní potvrzení.
Pozor! Pokud vás v Thajsku kousne pes, okamžitě vyhledejte lékaře a nechte se naočkovat proti vzteklině do 24h!
Tímto se s vámi loučí série článků Ultimátní příprava na Thajsko. Se všemi těmi radami se tam určitě budete mít jako v bavlnce!
Zatím to nikdo nekomentoval. Buď první!