Ultimátní příprava na Thajsko - 1.díl

Jak jsme si utáhli opasky

Spoření je nuda. Ale cestování je super a když se chystáte odjet fakt hodně daleko, třeba do Thajska, menší „polštář“ se může hodit. Ultimátní příprava 1.díl je o úsporách.

Na čem jsme se snažili ušetřit

Ani jeden neumíme moc šetřit, prostě nás to moc nebaví. Ale cestování něco stojí. A nám cestování stojí za to, abychom se pokusili něco našetřit. S vědomím alespoň nějakého finančního polštáře na kontě se líp odjíždí do neznáma a země třetího světa.

Článek Ultimátní příprava na Thajsko – 1.díl berte jako průvodce přípravami na váš velký odjezd.

Bydlení

Během příprav na delší cestování pořád ještě někde potřebujete bydlet. Co můžete udělat, aby jste snížili náklady?

  • Pronajměte váš byt. To je skvělý pasivní příjem. Známe pár nomádů, kteří pronajímají své byty, zatímco oni sami cestují.
  • Nastěhujte se k rodičům. Chystáte se přeci jít do světa. Co na tom, že pár dní nebo měsíců před odjezdem strávíte se svými rodiči. Ušetříte za nájem a ještě si s nimi užijete společný čas, který vám tento krok přinesl.
  • Nastěhujte se ke kamarádům.
  • Byt rozhodně neprodávejte!

My jsme v našich bytech bydleli skoro až do konce. Pár dní před odletem jsme se vystěhovali, přesunuli věci k rodičům a strávili u nich posledních pár nocí.

Do začátku je dobré mít na účtě dostatečný finanční polštář pro všechny případy.

Zábava

To je trochu vořech. Jasný, že se pořád chcete bavit a chodit ven s přáteli, nakupovat a pařit. Zkuste to ale dělat s menším finančním šokem.

O to víc si pak užijete akce v Thajsku!

Mohli jsme si tak dovolit skvělý den v zoologické zahradě v Chiang Mai nebo úžasný piknik na pláži s francouzskými sýry a vínem, jak vystřižený z romantického filmu.

Ultimátní příprava

Jídlo

Pokud nejste zrovna Pránisté, kteří přijímají energii pro tělo z vesmíru, jíst musíte. Ale i tady se dá ušetřit:

  • Začněte si vařit. Místo chození do restaurací snižte vaše výdaje za jídlo jednoduchými recepty. Mnoho základních potravin je ve skutečnosti levnější a podstatně zdravější než všelijaké polotovary a burgery z fast foodů.
  • Jídlo nevyhazujte! Přemýšlejte ekonomicky. Nakupujte tak, abyste jídlo spotřebovali.
  • Ovoce a zeleninu si nasbírejte na zahrádce u babi a dědy.

Můj tip: Co jsem nesnědla jeden den, počkalo v mrazáku třeba na příští týden. Zmrazením pečiva navíc vzniká velmi kvalitní druh vlákniny, tzv. rezistentní škrob, který je zdraví prospěšný. Takže win-win!

Bankovní účty a karty

Na delší cestování si peníze spíš uložíte na účet než že byste je vozili po kapsách. Ikdyž můžou nastat situace, kdy jste rádi za cash…

  • Založte si takový bankovní účet, který bude přátelský k vaší peněžence i v zahraničí. Pátrali jsme po účtu s minimálními poplatky za výběr v cizině a v cizích měnách. Založili jsme si účet u Raiffeisen bank. Mobilní aplikace pro internetové bankovnictví je jedna z nejlepších na světě.
  • Pořiďte si kreditní kartu. Při placení kreditkou v cizí zemi máte nejvýhodnější kurz. Nezapomínejte ale peníze na kreditku včas vracet!
  • Vylaďte trvalé příkazy. Já jsem si ve snaze eliminovat tzv. pasivní výdaje snížila měsíční příspěvky na pojištění na minimum. Kde to šlo, zaplatila jsem jednorázově a trvalý příkaz jsme úplně zrušila. Mám tak větší přehled ve výdajích a víc ušetřím.

Jak nám došly peníze v Chiang Mai

Zrovna jsme se vrátili z týdenního výletu v Laosu a Robbie si zašel k holiči. Během toho, co se holička prostříhávala plnovousem k jeho obličeji, šla jsem vybrat peníze.

Ultimátní příprava
Ultimátní příprava

Zadávám pin do automatu a nic. Nefungovala ani jedna ze 3 karet. Hesla byla správně. Už to vypadalo, že v kadeřnictví budeme zbytek dne uklízet. Naštěstí se to nakonec povedlo, chyba byla v bankomatu. Ale ten pocit, že jste úplně bez peněz na druhém konci světa byl dost drsný…

Ultimátní příprava

Pojištění

Je to nudná byrokracie, ale je třeba mít ho v pořádku, tak vám to tu rozepíšeme podrobně. Snad se tím společně nějak prokoušeme…

  • Po výpovědi a v momentě odjezdu se z vás z pohledu úřadů stavá nezaměstnaný člověk.
  • Sociální pojištění není pro nezaměstané povinné. Příspěvky se odrazí na vašem budoucím důchodu. Doba, kdy neplatíte, se nezapočítává do doby pojištění a nemáte nárok na dávky nemocenského pojištění. To znamená nemocenské, ošetřovné, a peněžitá pomoc v mateřství. Během cestování opravdu nemusíte sociální pojištění platit. Možnost dobrovolného sociálního  pojištění samozřejmě máte.
  • Vaše zdravotní náklady v cizině kryje cestovní pojištění.Ze zákona máte povinnost platit zdravotní pojištění. Nemáte-li práci a nejste evidováni na úřadě práce, jste samoplátce s povinností nahlášení a placení zdravotního pojištění. Můžete ho přerušit, pokud se chystáte pobývat mimo ČR dobu delší než je 6 měsíců a po celou dobu budete mít kryté léčebné výlohy (třeba cestovním pojištěním).
    Musíte podepsat Prohlášení o dlouhodobém pobytu a vrátit průkaz pojištěnce. Pokud si ho necháte, nesmí být použit. Po celou dobu budete mít cestovní pojištění léčebných výloh, tzn. nesmíte využít  zdravotní péči v ČR a po svém návratu nejdříve po 6 měsících předložíte smlouvy o cestovním pojištění kryjící celé období. Formulář zde. Dodržení podmínek dlouhodobého pobytu je nutné, jinak doplácíte zpětně celé období.
    Při zaměstnání v EU je postup obdobný jen je třeba doložit potvrzení o zaměstnání nebo pojištění v EU.

Tak ta největší pruda je za námi!

A na závěr malá motivace:Trocha spoření se dá přežít, když vás na konci čeká tohle!

Ultimátní příprava
icon
Počet komentářů: 1
  • Nikola

    Červen 17, 2015 at 4:43 pm Odpovědět

    Super clanek dost objasnil! :)