Jak přežít dopravu v Bangkoku

Rychle a zběsile

Není čas. Možná jste už vyrazili a teď někde zběsile lítáte po Bangkoku ve snaze dostat se do svého hotelu. Jste ztraceni. Nikdo vám nerozumí a vy nerozumíte nikomu.

Ale nebojte! Stačí si přečíst stručným návod, jak přežít dopravu v Bangkoku. Přicházíme s urgentním a nepostradatelným rádcem v mraveništi všemožných dopravních prostředků, ulic, uliček a milionů lidí.

v Bangkoku

5 rad “Jak přežít dopravu v Bangkoku”

Bangkok je, mírně řečeno, šílený. Třeba Thajskem jen projíždíte a Bangkok je zastávka na cestě za jiným cílem. Tak či onak, jakmile se jednou vydáte napospas tomuto velkoměstu, měli byste si přečíst tento návod. Je velmi krátký ale účinný. Vaše šance stihnout navazující let se tak výrazně zvyšují. Chcete-li se vyhnout finančímu vykrvácení hned při první snaze dostat se z místa A do místa B, dodržujte tyto zásady:

 1. Cestujte MHDS internetem v mobilu si pomocí aplikace Google Maps snadno najdete číslo autobusu. Při nástupu oznámíte destinaci, zaplatíte, a dál se o nic nestaráte.
 2. Tuk-tuk za žádných okolností NEBRAT! Tak určitě vás doveze nejspíš tam, kam potřebujete, ale bez taxa metru jste bezmocní a zaplatíte nechutné peníze.
 3. Pozor na levně se tvářící dopravce. Populární je dohoda mezi řidiči a majiteli restaurací. Rádoby za levno vás dovezou přímo k nim, vy si dáte předražené jídlo, za což oni dostávají provizi, a navazující doprava bude hrobem vaší peněženky. V nemálo případech se do cíle dostanete mnohem později, protože tuk-tukář vás vozí po celém městě kolem obchůdků, kde má opět domluvené provize. Samozřejmě za ujeté kilometry bude chtít zaplatit.
 4. Pokud je to alespoň trochu možné, snažte se nevypadat jako turista, který je v Bangkoku poprvé. Zlaté pravidlo zní: Smlouvejte, smlouvejte, a…. smlouvejte!
 5. Taxikáři se vás snaží okrást. To je fakt. V taxi trvejte na zapnutí taxa metru! Nikdy se předem neptejte, kolik vás cesta na dané místo bude stát. Klidně se může stát, že řidiče ochotného zapnout taxa metr stopnete až na šestý pokus.

Jak už je zvykem, i tento návod vychází z našich vlastních zkušeností. Tady je jeden zážitek za všechny:

Jak Bangkok prověřil náš vztah

Při naší první návštěvě Thajska jsme si na cestě zpátky dali 3 dny v Bangkoku „za odměnu.“ Hotel byl někde v centru a z letiště jsme se na něj dostali bez problémů taxíkem. Druhý den jsme vyrazili do města. Robert chtěl oblek na míru. A to nám de facto zabralo zbytek dne.

v Bangkoku
v Bangkoku

Ševcovství patřilo Kurdské rodině. Starali se o nás královsky. Dolévali nám kávu i šampaňské. Mistr krejčí si vzal Roberta do parády, odcházeli jsme s novým oblekem a 10 košilemi na míru. Umíte si představit tu spokojenost. Ta ale záhy vzala za své. Každý taxík, kterého jsme chytili, byl buď předražený nebo se mu nechtělo jet naším směrem kvůli dopravní zácpě. Nakonec nás jeden vzal. Už jsme byli skoro na hotelu, když se taxíkář vytasil s novou cenou 2.500 THB (1.672 Kč). Za 10 minut jízdy krokem. Ani k hotelu nechtěl dojet. Koukli jsme na sebe a já se začala připravovat k únikovému plánu. Robert se s ním chvíli dohadoval, řidič začínal být agresivní. Hodili jsme mu do klína 100 THB (66 Kč) a zdrhli ven. Naštvaně odjel. Jenže my absolutně netušili, kde jsme. Mobily vybité. Bez GPS, bez mapy.

v Bangkoku

Chvíli jsme bloumali než jsme oslovili skupinku Thajců na motorkách. Vypadali trochu jako motorářský gang. Vyjednali jsme cenu. V návalu adrenalinu nám nedošlo, že se vlastně rozdělíme a pojedeme každý sám. Seděla sem za zády cizího člověka, kterému jsem nerozuměla, a řítila se nočním Bangkokem do neznáma. Jen jsem doufala, že Robert a jeho motorkář jsou někde za námi. Už jsem se pomalu viděla na trhu s bílým masem. V tom lepším případě. Naštěstí to nebyli žádní vrazi a s Robertem jsme se shledali u hotelu. Ještě ten večer jsme opět vyrazili do města. Pořebovali jsme to ze sebe setřást. Ale ani tentokrát jsme nedojeli tam, kam jsme chtěli. Skončili jsme v obrovském obchodním centru s multikinem. Nic normálního už nedávali, šli jsme na animovanou pohádku Frozen (překlad: Ledové království). To bylo pohlazení po duši na závěr šíleného dne!

v Bangkoku
v Bangkoku

V den odletu jsme si ještě vychutnali koupání na střeše hotelu Continent, nejluxusnějšího hotelu v Bangkoku. Koktejly nemohli chybět. Vyhrocené situace prověřili sílu našeho vztahu. Paradoxně mnohem víc nám dal zabrat Bangkok než výlet do džungle. Příště dáme Bangkok jedině MHD!

v Bangkoku
v Bangkoku

O vlastní vhledy a zkušenosti s dopravou v Bangkoku se s námi podělil další digitální nomád, Martin Rosulek, z webu o digitálním nomádství:

 • Jezdí se vlevo, takže když přecházíte koukejte „doprava-doleva-doprava“ a pak až můžete jít.
 • Když je hustá doprava (skoro pořád) pomalu přecházejte a pozdravte řidiče rukou (to aby si vás všimnul a přibrzdil).
 • Když si pronajmete skútr, jezděte s helmou! Policajti jsou vysazený na cizince na skútru, protože neumíme jezdit v asijských podmínkách. Nehod je zatraceně hodně!
 • SkyTrain BTS je perfektní a pro přesuny solo cestovatelů výhodný.
 • Pokud je vás víc, taxík může vyjít levněji. Neriskujte jízdu bez taxametru, pokud neznáte tamější prostředí. Cenu vyjednávejte. Obvykle musím odmítnout 3-4 řidiče, aby ten pátý přistoupil na nějaku rozumnou cenu.
 • Vyplatí se cestovat na mototaxíkách. Buďte stateční, jezdí tu v protisměru po 4 prodoudových silnicích, otáčí se o 180 stupňů na každém rohu a berou kdejakou zkratku přes obrubníky – skutečné rychle a zběsile, jak máte v nadpisu :-).
 • A pozor – pokud prší, ceny stoupají. Moje zkušenost je přirážka 30% za slušnej slejvák.
icon
Zatím to nikdo nekomentoval. Buď první!