Interview s digitálním nomádem

pro časopis 360°

Začátkem října 2015 jsem byl požádán o interview pro Časopis 360. Redaktorka Andrea Šafářová měla skvělé dotazy a tak jsme se rozhodli přepis rozhovoru zveřejnit.

Na začátek Vás poprosím o krátké představení

Jmenuji se Robert Sládek a pravděpodobně jsem někdo, koho si představíte pod pojmem digitální nomád. Před 26 lety jsem se narodil v Plzni a posledních 10 let se věnuji online businessu a internetovému marketingu.

Proč jste začal „kočovat“ a pracovat zároveň?

Už během svých školních let na Sportovním Gymnáziu v Plzni jsem si začal uvědomovat, že více než akademické vzdělání mě láká touha po vlastních životních zkušenostech. Bylo to dané také tím, že jsem poměrně brzo “stál na vlastních nohou” a svůj osobní i pracovní život řídil zhruba od 16 let. Výsledkem bylo, že jsem místo přihlášek na vysoké školy dával přihlášky do výběrových řízení.

Díky podnikání jsem byl čím dál více v osobním “offline” kontaktu s lidmi. To mělo dobrý vliv na získávání zakázek a kontaktů. Jak už to tak ale bývá, můj původní sen o objevování nových horizontů se začal postupně rozplývat.

Důvodů pro to, že bych měl změnit svůj životní styl, bylo mnoho. Vlastně na mě už několik let křičeli, jenom já jsem si jich nevšímal a slepě pracoval na tom, aby můj bankovní účet vypadal jako telefonní číslo.

Finální “kick-ass” přišel před 2 lety, kdy jsme jeli na 14 dní do Thajska. Tam jsem se setkal se skutečnými digitálními nomády, kteří cestovali již několik let po světě a svůj finanční příjem jim plynul čistě z online aktivit. To byl ten finální impulz, který vše rozhýbal. Slíbil jsem si, že nejdéle do roka chci být zpět.

Jaký byl ten důvod, proč jste chtěl změnit životní styl?

Touha po změně životního stylu pramenila z uvědomění si skutečných hodnot. Ty nejsou v tom vydělávat balík a sedět každý den zavřený v kanceláři. Nyní je vidím v tom vydělávat standardní peníze, ale mít možnost neomezeně cestovat a poznávat svět.

Je třeba ale zmínit, že pokud opustíte českou kotlinu a začnete působit na mezinárodním trhu a pracovat třeba jako freelancer pro americké společnosti, standardní peníze pro vás budou v přepočtu desítky tisíc měsíčně. I to je výhoda cestování a navazování kontaků v zahraničí.

Jak jste se o digitálním nomádství dozvěděl?

Přesto, že digitální nomádství je fenomén, o kterém se často mluví, není to zcela něco nového. Ve skutečnosti pro mnoho mých kolegů grafiků, programátorů, copywriterů, marketerů a dalších lidí věnujících se internetu je to běžná součást života už mnoho let.

To, co se však v posledních letech změnilo, je dostupnost tohoto životního stylu pro širší okruh lidí. Digitální nomádství přestává být výhradou “geeků” přirostlých ke klávesnici, ale dostává se do popředí obecného zájmu lidí.

Vysvětluji si to tím, že čím dál více lidí si uvědomuje hodnotu svobody pohybu a nechce třetinu svého života zůtat v kancelářském vězení. Také se v tom odráží fakt, že člověk je daleko více produktivnější v kreativním prostředí, ve kterém není rušen neefektivními poradami nebo nesmyslnými diskusemi u automatu na kávu.

Jaká jsou pozitiva a negativa práce na cestách?

Pro někoho, kdo již nyní pracuje online a je familierní s prací na dálku se toho pracovně mnoho nezmění. Stále bude pracovat na stejném počítači, se stejnými aplikacemi a mailovat si se stejnými lidmi. Možná bude muset reorganizovat svůj denní program, protože je možné, že kvůli časovému posunu bude muset Skypovat v noci.

Pro lidi na volné noze, kteří jsou však vázání na osobní styk se svými zákazníky je změna větší. Toto byl i můj případ. V takové situaci je na místě transparentně vysvětlit klientům novou situaci a ujistit je, že kvalita poskytovaných služeb neklesne. Spíše naopak.

Je třeba se připravit na to, že jistě dojde ke změně klientské základny. O některé klienty možná příjdete. Na druhou stranu si ujasníte, se kterými lidmi chcete spolupracovat.

Cestujete se svou přítelkyní Kristýnou. Jaké jsou výhody a nevýhody digitálního nomádství ve dvou?

Musím přiznat, že mám velké štěstí, protože ve své přítelkyni mám nejenom milující partnerku, ale také neohroženého parťáka se smyslem pro objevování nových dobrodružství. Díky tomu spolu můžeme cestovat, pracovat na společných projektech a sdílet radost i smutek ze všeho, co před nás život postaví.

Musím ale přiznat, že pokud bych neměl přítelkyni ani parťáka na cesty, na nikoho bych nečekal a vyrazil bych také sám. Sdílení společných zážitků je ale mnohem lepší, než sdílení fotek na Facebooku. Je také příjemné, že jsme v komunitě vnímáni jako pár. Jsme jako malý tým, který si razí svojí cestu životem.

Co je třeba udělat pro to, abych mohl takto pracovat i cestovat – od úřadů přes práci a peníze až po jazyky?

Doporučuji si před větší cestou promluvit s daňovým poradcem nebo právníkem. Náš kamarád, Martin Rosulek, provozuje online právní poradnu, ve které je možné získat odpovědi na otázky spojené s domácí byrokracií.

Pracovní činnost, která podporuje životní styl digitálního nomádství rozděluji do 3 kategorií.

První jsou zaměstnanci, kteří mohou docílit možnosti cestovat tím, že budou pracovat pro svého zaměstnavatele na dálku. Tento způsob práce podporuje čím dál více zahraničních i českých firem.

Příkladem může být naše kamarádka, Zuzka Fuxová, která má na starosti psaní textů pro kampaně na Slevomatu. Se svojí nadřízenou si domluvili podmínky práce na dálku, a o pár týdnů později jsme už spolu cestovali na nejvyšší horu Thajska, Doi Inthanon. Pracovní benefit v podobě práce na dálku může využívat pouze za předpokladu, že plní všechny uzávěrky a účatní se občasných Skype meetingů.

Jiným příkladem může být kamarád, digitální nomád Dan Tržil, který pracuje pro americkou společnost jako online marketer. Dana jsme potkali na Koh Lantě v Thajsku a podnikali jsme společné výlety. Zajímavé na Danovo příběhu je, že svojí práci získal díky účasti na mezinárodních setkáních digitálních nomádů. Ty se konají i v Praze, protože Česká republika je jednou z nejlákavějších destinací digitálních nomádů především ze západního světa. Mnoho lidí má tak příležitost získat podmínky k digitálnímu nomádství a ani nemusí nikam jezdit.

Druhou kategorií jsou freelanceři – lidé pracující na volné noze. Ti mají výhodu volby svých klientů a nastavení podmínek spolupráce. Narozdíl od zaměstnanců se nemusí spokojit s šefovým “NE” a mohou zapracovat na získání zákazníků, pro které budou moci pracovat na dálku.

Příkladem úspěšného freelencera je Filip Škaloud, který se zabývá psaním textů a článků pro reklamní agentury. Díky kontaktům, které si vytvořil dobrými vztahy se svými odběrateli teď může pracovat odkudkoliv. Filipovi vděčíme za osobní trénink copywritingu, který jsme od něj obdrželi v coworkingovém centru Punspace v Chiang Mai.

Vyhledáváte si bydlení předem nebo až na místě?

V rámci Asie je nejvýhodnější řešit ubytování až na místě. To je nejvýhodnější. Abyste ale prvních pár nocí nemuseli spát na nádraží, vyhledejte si ubytování pomocí Booking.com nebo AirBNB.com. Zajímavou alternativou je CouchSurfing.com, který umožňuje ubytování zdarma u lidí s nadbytkem, kteří nabízejí volný gauč k přespání.

Jak vypadá běžný den digitálního nomáda?

Vystoupení z komfortní zóny našeho českého životního stylu nám umožnilo se věnovat věcem, o kterých bychom dříve ani nepřemýšleli. Dobrým příkladem může být náš přístup ke zdravému životnímu stylu, který se dobře udržoval na ostrově Koh Lanta.

Kristýnka obvykle začínala svůj den jógou na pláži zatímco já jsem dospával party z předchozího večera. Díky časovému posunu můžu vstávat v 10 a stejně stihnu většinu úkolů ještě předtím, než většina České republiky dojede do práce.

Pokud jsme ten den pracovali, většinu dne jsme strávili v coworkingovém centru KoHub. Poskytuje kvalitní základnu pro práci, kde je rychlý internet, pracovní zázemí a čerstvá káva samozřejmostí.

Odpoledne a o víkendech jsme podnikali výlety a objevovali krásy ostrova. Moje oblíbená dobrodružství byla ta, kdy jsem sednul na krosku a vydal se s batohem po prašných cestách do jungle a místních kopců. Objevil jsem tak na místa, kam se moc lidí nedostane. Ty výhledy stály za to!

Nemůže se i z digitálního nomádství stát rutina?

Jsem si zcela jistý, že digitální nomádství, o kterém se nyní mluví jako o fascinujícím fenoménu, bude v blízké budoucnosti zcela běžným jevem. Naznačuje to změna hodnot mladé generace i evoluce pracovních benefitů v korporátním světě.

Jak Vás přijímali místní lidé?

Jako bílý člověk v Asii vždy značně vyčníváte. Barvou, vzrůstem, oblečením i kulturou, kterou si s sebou vezete. Rozdíly mezi lidmi jsou v tomto směru mnohem větší, než v Evropě.

Osobní zkušenost mám především s Thajskem. Tam je místní obyvatelstvo velice přátelské a pohostinné. S cestovním ruchem mají již 40 let zkušeností a ne nadarmo si Thajsko zasloužilo označení “The Land Of Smiles – Země úsměvů”.

Digitální nomádi jsou ale obecně vítaní. Těch důvodů je více, ale jsou především ekonomické. Narozdíl od turistů totiž nepřináší peníze do ekonomiky jednorázově, ale spíše dlouhodobě v řádu týdnů až měsíců.

Jaký byl Váš nejlepší zážitek?

Náš nejlepší zážitek byla paradoxně dopravní nehoda, ve které jsme sehráli hlavní roli. Nejlepší proto, že jsme ji ve zdraví přežili i přes jasnou statistiku, ve které je Thajsko 5. nejnebezpečnější zemí z pohledu silniční dopravy.

A nejhorší?

Asi jednoznačně to byl proces adaptace zažívacího systému na asijskou mikroflóru. Kdo někdy cestoval na východ, dobře ví, o čem mluvím.

Je tento druh cestování opravdu snový? Zbyde na něj při práci čas? Nebo naopak?

Víc než v čemkoliv jiném zde platí: “Jaké si to uděláš, takové to máš”. Znám moho nomádů, kteří díky práci na dálku objevili zákoutí světa, kam by se jinak nedostali. Jsou ale i tací, kteří vymění kancelář v Praze za kancelář někde jinde. Je třeba ale myslet i na další aspekty nomádského života. Tou zásadní je možnost poznávat lidi s podobným životním stylem z celého světa a vyměňovat s nimi zkušenosti, zažívat společná dobrodružství. Pro mě osobně je právě askpekt nomádské komunity tím zajímavým.

Nedávno vyšel článek o mladém páru z JAR, kterému v polovině cest došly peníze, a musel tak drhnout záchody nebo odklízet psí výkaly, aby měl kde spát. Je toto odvrácená strana digitálního nomádství?

Pokud jste cizinec bez znalosti místního jazyka a bez specifické dovednosti, za kterou jsou místní firmy ochotné platit solidní plat, možná na vás zbyde pouze čištění záchodů. Ale nenechte se zmýlit, tisíce Čechů dělají ve Velké Británii to samé každý den a za tuto práci dostávají víc, než střední management u nás. Ostatně i já sám jsem před pár lety umýval záchody na trajektu mezi Skotskem a Shetlandskými ostrovy. Do dnes na tu zkušenost vzpomínám.

Ale pokud vás zajímá odvrácená strana digitálního nomádství, doporučím stejnojmenný článek kamaráda Dana Tržila, který se rozepsal o některých negativních zkušenostech.

Co na to tento způsob života říká vaše rodina?

Rodiče mají radost, protože si plním sny, o kterých si jejich generace mohla nechat zdát. Žijeme skutečně v době, kdy můžeme žít životním stylem, který nikdy nebyl dostupný takovému množství lidí.

Jaké všechny země jste už jako digitální nomád procestoval?

Cestovali jsme po většině zemích v Evropě, ale takovou větší nomádskou cestu jsme podnikli zatím do Thajska a Laosu. V lednu letíme opět do Asie, kdy chceme procestovat Vitnam, Kambodžu a Myanmar. Naším cestovatelským stylem je tzv. Slow Travel. Trávíme v jednotlivých zemích několik měsíců, nikoliv dnů či týdnů. Díky tomu se lépe aklimatizujeme a máme příležitost místní prostředí kvalitně prozkoumat. Neodjíždíme tak s variací fotek z turistických destinací, ale s hlubokým prožitkem místní kultury.

Po této zkušenosti jste založil blog. Byl to impuls motivovat další lidi? Pokud ano, podařilo se?

Blog DigitálnímNomádem.cz jsme založili jako neziskový projekt dokumentující naše zážitky a jako nástroj ke spojení se s dalšími digitálními nomády. I bez jakékoliv reklamy na náš web chodí kolem 3000 lidí měsíčně a do komunity digitálních nomádu se přihlásilo přes 500 lidí. Tyto čísla nejsou nijak závratná, ale svědčí o vzrůstajícím zájmu o digitální nomádství.

Nenapadlo vás si po této zkušenosti udělat byznys a svoje zkušenosti zhodnotit?

Již 10 let se věnuji online podnikání a mnoho společností jsem naučil efektivně využívat internet jako nástroj pro získávání nových obchodních příležitostí. Touha lidí po tom stát se digitálním nomádem mi přinesla nový obzor, jak moje zkušenosti zhodnotit. V současné době individuálně pracuji s několika lidmi, kterým pomáhám vybudovat jejich vlastní online business, který bude podporovat jejich svobodný životní styl.

Chystáte se v blízké budoucnosti znovu na cesty?

Ano. Do konce roku zůstáváme v ČR a po 2 letech chceme zase oslavit Vánoce s rodinou. Hned na začátek ledna 2016 jsme si koupili jednosměrné letenky do Asie, abychom pokračovali v našem digitálním dobrodržství.

icon
Zatím to nikdo nekomentoval. Buď první!